[Xiaomi Smart Home]
#299242 od strom
18 dub 2017, 13:06
I téhle hračce stojí za to založit vlákno :)
Čekáme doma dalšího potomka a tak nějak jsem si vzpomněl na ty "falešné alarmy" běžné akustické chůvičky, když u souseda štěkal pes, děti venku hulákaly atp. Takže jsem si pořídil kostkovou kamerku, protože ta cena pod 600 Kč je tak krásná, že i kdybych jí měl vyhodit, tak to stálo za pokus :)

[b]Design, zpracování, praktičnost provedení:[/b]
Design je jednoduchý. Lesklý bílý plast nostalgicky připomíná dobu Mi2s. Vzhled nijak nenadchne, ale ani neurazí. Zpracování kostičky jako takové je kvalitní. Zpracování nožičky včetně otočného kloubu je také v pohodě. Kamerka drží ve své nastavené poloze, USB kabel je ale potřeba vést samozřejmě rovně od kamerky a ne ho nějak násilně ohýbat hned za kamerkou. V případě, že kamerku položím na skříň, platí s kabelem samozřejmě to samé. Kamerka je tak lehká, že pokud vezmu za kabel, posune/pootočí se celá kamerka, nikoliv kamerka jen v kloubu. takže kloub a nožička jsou ok. Rozsah úhlů natočení kamerky je naprosto dostatečný. Je jen potřeba dávat trochu pozor, pokud člověk chce kamerku položit na nějakou rohovou skříň v místnosti, tak nožičku lze nastavit samozřejmě i do nestabilních poloh. Zrovna co se týká polohy kamerky na rohové skříni, tak optimálně by bylo dobré kamerku na nožičce přizvednout a sklopit dolů, ale to už má tendenci se překlopit. Takže pokud člověk nechce přilepovat, musí nožičku nějak rozumně zatížit. Anebo není potřeba kamerku na nožičce zvedat, ale je potřeba jí dát na úplný kraj skříně, protože jinak díky velmi širokému úhlu by okraje skříně zbytečně byly v záběru. Pokud někdo chce kamerku přichytit na nějaký plech ledničky apod., tak magnetka drží spolehlivě.

[b]Úhel záběru, kvalita videa, další funkce:[/b]
Kamerka je svým úhlem záběru naprosto ideální k umístění do rohu místnosti. V takovém případě se do záběru akorát vejdou z rohu vybíhající přilehlé zdi, takže místnost je bezpečně snímaná celá.
Velmi se mi líbí exponování kamerky, které je podle mne nastaveno ideálně. I když člověk kamerku namíří do místnosti proti nějakému velkému balkonovému oknu, tak neexponuje na okno, což by mělo za následek ztmavení všeho v místnosti, ale exponuje skutečně tak, že okno je sice přepálené, ale v místnosti je vše dobře vidět. Stejně tak si poradí se stropními světly v záběru. Prostě expozice je podle mne zvládnutá na jedničku.

Velmi mne překvapila kvalita objektivu. Ten vykresluje opravdu pěkně z rohu do rohu a kdyby kamerka měla jinak nastavený pajšl, dalo by se z ní vydolovat daleko víc. Tím jinak nastavený pajšl myslím kompresi a samozřejmě framerate 10 fps, který bych ale pro účely domácí kamerky rozhodně neměnil. Samozřejmě, že na 10 fps je pohyb osoby trhaný, 20 fps by nepřineslo pro účely security kamerky nic navíc, pouze rychlejší zaplácnutí paměti. Komprese je nastavena podle mne také na správnou úroveň. I na kvalitu videa "super" sice na jednolitých plochách (zdech) obraz kostičkuje, detaily v obrazu jsou ale kvalitní a dobře rozpoznatelné a nemám žádných výtek. Díky kompresi je bitrate v průměru tak 60 KB/s, takže videa se vejde na paměťovku opravdu hodně. Pokud člověk zapne kontinuální nahrávání, nahrávají se na kartu 24 hodinová videa, která se ukládají do samostatných souborů. Pořídil jsem 32 class 4 (vzhledem k výše uvedenému bitrate stačí cokoliv), už mám uloženo několik dní (nevím teď z hlavy, asi 3-4) a na kartě je pořád asi 27 GB volného místa.
Noční vidění je dle mne vcelku dostatečné. 28m^2 místnost to nasvětlí tak, že je dobře vidět, že se v ní něco děje. Samozřejmě zloděj se podle toho asi identifikovat nedá, pokud si nestoupne přímo před kamerku, ale na to, aby člověk měl přehled, jestli dítě spí nebo nespí a jemně se hýbe, je to naprosto dostatečné.

Jinak provozní teplota je v pohodě. Kamerka hřeje opravdu jen trochu, a na to, že nepřetržitě nahrává video, je v podstatě studená. Mobily se při natáčení videa zahřívají výrazně víc. Není ale dost studená (a temná) na to, aby v noci nelákala drobný hmyz, takže už chápu ty, kdo mají problémy s motion detection... Když člověk pozoruje noční záběry z kamerky, tak se před ní fakt dějí hrozivé věci :) Takže bohužel mám dojem, že motion detection je v noci určitě nevyužitelná funkce a pokud člověk chce používat kamarku jako chůvičku, ideální asi bude zkombinovat klasickou chůvičku a touto kamerkou si pouze prohlížet, jestli se něco skutečně děje.

Tím přeskočím na kvalitu zvuku a citlivost mikrofonu. Reproduktorek kamerky vydává výrazně horší zvuk než vestavěné reproduktory v mobilech, ale rozumět se mu dá a je hlasitý tak nějak akorát (mohl by být i víc).
Mikrofonek by určitě mohl být citlivější. Sice rozezná vcelku dobře mluvené slovo a je tomu rozumět, ale i když streamuju záznam kamerky do TV, tak je potřeba zvuk trochu osolit. V případě, že si člověk pouští stream v mobilu přes vestavěný reproduktorek, což asi bude nejčastější použití, tak to opravdu není nejlepší a musí být kolem vcelku ticho. Možnosti milovat* děti přes reproduktorek kamerky na dálku tedy funguje, i když je tam malinko nepohodlí v tom, že přenos zvuku nefunguje v daný okamžik obousměrně, ale ve stylu přepínání vysílačky. Na mobilu v rozhraní kamerky se musí ikonka mikrofonu podržet (nestačí tapnutím zapnout/vypnout) a po tu dobu telefon vypne zvuk přenášený z kamerky a kamerka mluví. Aby člověk slyšel odpověď od lidí mluvících do kamerky, musí z ikony mikrofonu sejmout prst. Sekundární mikrofonek kamerka nemá a i kdyby měla, tak by asi fungoval těžko, kdyby se na kamerku mluvilo z několika metrů, proto je to asi vyřešeno takto. I když myslím, že u otáčecí kamerky s motorkem jsem viděl nějaký screen displeje mobilu, kde se to tvářilo jako reálný videohovor, ale co už.. Xiaofang to má prostě takto a až tak to asi nevadí.

[b]Konektivita:[/b]
O ty předchozí Yi domácí kamerky jsem se dřív prakticky nezajímal, až v souvislosti s kostkou jsem se dočetl o nějakých problémech s připojením na kamerku. A i u kostky je vidět, že nestačí jen koukat na kvalitu nahraného videa, ale vzít v potaz i pohotovost s spolehlivost připojení ke kamerce. No a to je takové jak kdy. Někdy se k ní z pluginu v Mi Home připojím během 2 vteřin, někdy to trvá třeba 20 vteřin a ty případy jsou tak půl na půl. Bohužel. Navíc já mám zatím problém se ke kamerce přes Mi Home připojit zvenčí (přes data i wifi), což taky musím ještě nějak vyřešit (když už jsem to zmínil, neřešil jste někdo tenhle problém?).
Takže dost kolísavá rychlost připojení ke kamerce dost degraduje záměr využít kamerku jako pomocnou dětskou videochůvičku. Za těch 20 vteřin čekání na připojení do pokoje prostě dojdu.

[b]Resumé:[/b]
Celkově mám z kamerky jak velmi kladné pocity (kvalita objektivu, dobrá expozice, kvalitní video pro daný účel, ideální úhel záběru pro snímání z rohu místnosti), tak záporné pocity (hlavně pohotovost připojení, slabší citlivost mikrofonku, těžko využitelná funkce motion detect, pokud by jí někdo potřeboval). Za 550 Kč se s tím dá ale docela dobře vyblbnout, člověk si i na malou kartu může nahrávat spoustu dní čehokoliv, takže nakonec jsem si objednal ještě jednu kostku :)

EDIT:
Tak ty problémy s připojením na kameru zvenčí údajně souvisí s posledními verzemi firmware. Dokonce mi to psal i Číňan z Ali u druhé objednané kostky, že mi zruší objednávku, ať počkám, až se to vyřeší. Zajímalo by mě, jestli tu s kostkou má někdo zkušenosti, nebo jestli jsem fakt jediný aktivní majitel Xiaofang v Československu :)
#299548 od misko903
19 dub 2017, 18:13
Pekný popis. Podobné problémy s pripojením mám aj ja. Občas hneď, občas niekoľko desiatok sekúnd.
Inak kamera za takú cenu veľmi lacná. Škoda ze nie je vodotesná, hodila by sa na stráženie vchodových dverí.

Na github.com je soft, ktorý dokáže modifikovať hardvér tak, aby nepoužíval čínsky cloud. Skúšal niekto?

Odoslané z HUAWEI M2-A01L pomocou Tapatalku
#299818 od Kepro
20 dub 2017, 23:39
kamerka je krasna mam tiež :) aj starsi model

Sent from my MI 5 using Tapatalk
#299842 od strom
21 dub 2017, 08:47
misko903 píše:Skúšal niekto načo je veľký USB port na kamere? Možno priame pripojenie/napájanie z telefónu/tabletu?

Odoslané z HUAWEI M2-A01L pomocou Tapatalku

Je na propojení 2 kamerek.
Pre zobrazenie URL adries sa musíte prihlásiť.

Odesláno z mého Redmi Pro pomocí Tapatalk
#299922 od dkalina
21 dub 2017, 14:46
Jenom k tomu vyuziti misto chuvicky ;-)
Doma mam tu asi nejstarsi Yi kameru a taky jsem ji zkousel takto vyuzit. Kdyz zajdu treba k sousedum na pivko, vzit sebou klasickou chuvicku a v pripade nakyho selestu kouknout, jestli se mala uz nebudi. Teoreticky to funguje skvele, ale praxe je horsi. Treba hodinu se koukam, jak dcerka v klidu spi a pak, jako na potvoru kamera ztrati signal. Zkousel jsem, kde je zakopany pes a obcas se kamera odpoji, i kdyz je primo u routru. Obcas prestala jen fungovat v apk Yi, ale v pluginech na MiHome a MiRoutru se dal obraz sledovat, obcas vypadla i v pluginech. To jsem se ani nedostal k testovani mimo wifi sit, s mobilem na datech. Usoudil jsem, ze je to technika nespolehliva :-(

Odesláno z mého Mi-4c pomocí Tapatalk
#299937 od strom
21 dub 2017, 16:14
O mizerné spolehlivosti právě připojení té starší Yi kamerky se toho píše fůra a představení kostky, co jsem tak pochopil, bylo asi vcelku vnímáno jako pokus Xiaomi problém vyřešit... Respektive kakat* se na majitele starší nespolehlivé Yi kamerky a prodávat náhradu. Narazil jsem na to, když jsem hledal něco k problému, že se na kameru připojím pouze z domácí wifi, ke které je připojena kamerka, ale ne odjinud. Asi bude nějaký problém s nastavením mého routeru. Mám Xiaomi R1D napojený na upc kabelový. Něco se sice psalo o posledním firmware kamerky, že to způsobuje, ale zřejmě ne.

Jinak si myslím, že ta kostka relativně spolehlivá je. Když jsem si s tím hrál a koukal na stream, nebo když děti chtěli na sebe dělat vopičárny a streamoval jsem je přes Mi box třeba hodinu v kuse do TV, tak se mi nikdy nestalo, že by se kostka odpojila. Odladit by chtělo pouze ten začátek, než v pluginu začne streamovat... někdy hned a někdy to fakt trvá 20 vteřin, je to tak 3 ku 2. Už jsem navyklej, že když to trvá pocitově kolem 10 vteřin, z pluginu vyskočím, vlezu do něj znova a je připojená hned. Pořád si myslím, že za petistovku je to fajn hračka, ale na tu chuvicku to fakt moc není. Nevím, co třeba ta nová verze Yi kamerky... nebo ta s tím motorem, ale ta je od prekupniku už 3x dražší než kostka, s nevyuzitelnou čínskou hlasovou asistencí a krom toho už by to ztratilo to kouzlo a hlavně daleko hůř se pak odpouští ty nedostatky a nespolehlivosti, bez kterých to většinou úplně nebývá :)

Odesláno z mého HM NOTE 1LTE pomocí Tapatalk
#300277 od mysak85
23 dub 2017, 06:49
Kamerku jsem také zakoupil, zatím se mi podařilo pokaždé připojit bez problému, jen ta kvalita obrazu by mohla být o něco lepší, ale třeba časem vyjde update který to vylepší.
Na github je návod na hack kamery, mně se tím podařilo změnit čas v kameře, nyní mám čas o 2 hodiny posunutý..
Ale někde se stala chybička a teď čas nejde změnit vůbec, kdyby chtěl někdo zkoumat návod, tak je zde
Pre zobrazenie URL adries sa musíte prihlásiť.
#300834 od misko903
25 dub 2017, 21:43
Ešte by som otvoril diskusiu o programovaní kamery.

Čo mi doslovne preložil Google prekladač :

录像并上传云 - video and cloud upload
开机 - boot
关机 - shut down
关闭图像报警 - close image alarm
打开图像报警 - open the image alarm

报警 - call the police

Vie to niekto preložiť lepšie?

Odoslané z HUAWEI M2-A01L pomocou Tapatalku

Pokud chcete poděkovat a finančně podpořit naši práci na překladech MIUI do CZ SK jazyka. Děkujeme!

Kdo je online

Celkem je online 2 uživatelů :: 1 registrovaný, 0 skrytých a 1 návštěvník (Tato data jsou založena na uživatelích, kteří byli aktivní za posledních 5 minut)
Nejvíce zde současně bylo přítomno 249 uživatelů dne 24 kvě 2015, 20:54

Uživatelé procházející toto fórum: Bing [Bot] a 1 návštěvník

Twitter @MIUICzech

MIUI KOMUNITA

Czech Slovak United-Kingdom Poland Russia Ukraine Italy Germany Spain Indonesia India Switzerland Bulgaria Brazil Portugal Slovenia France Greece China Turkey Hungary Israel Australia Thailand Bangladesh Saudi-Arabia Croatia Norway

O nás

MIUI CZECH & SLOVAK je oficiální fanpage XIAOMI.com pro Českou a Slovenskou republiku. Staráme se o překlady MIUI ROM do CZ a SK nejen pro všechny Xiaomi zařízení.

Naše překlady jsou chráněné licencí Creative Commons 3.0

cc by nc nd

Uvedená práce (dílo) podléhá licenci Creative Commons Uveďte autora-Neužívejte dílo komerčně-Nezasahujte do díla 3.0 Česko

pecat